Zgodnie z art. 37 punktem 7 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (4.5.2016 L 119/38 Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej PL) Administrator Danych osobowych którym jest Szkoła Podstawowa nr 9 im. Jana Pawła II w Ełku ustanowił Inspektora Ochrony Danych do którego kontakt znajduje się poniżej: Artur Dobkowski, mail: dane.osobowe.elk@gmail.com, telefon: +48 579-970-578

KĄCIK PRAWNY SP 9

Ignorantia iuris nocet, czyli nieznajomość prawa szkodzi. Tak głosi jedna z podstawowych zasad prawa rzymskiego.

Nieznajomość prawa wśród dzieci, młodzieży i wielu dorosłych jest ogromna. Świat gier komputerowych, seriali telewizyjnych, konsumpcyjny styl życia i brak zainteresowania ze strony dorosłych spowodował, że dzieci nie dostrzegają granic pomiędzy dobrem a złem, wygłupami a wykroczeniem lub przestępstwem.

Niewielu uczniów zdaje sobie sprawę z tego, iż nękanie, znieważanie, czy bójka w szkole są przestępstwami podlegającymi karze pozbawienia wolności. Aby przybliżyć naszym podopiecznym zagadnienia dotyczące prawa, założyłyśmy w szkole „kącik prawny”, który znajduje się na łączniku I piętra między salami 123 i 130.

Tematyka gazetek ściennych w „kąciku” ma charakter czasowy i będzie ulegać zmianie. Obecnie możemy znaleźć tam informacje dotyczące m.in. demoralizacji oraz postępowania policji i sądu wobec młodocianych przestępców.

W „kąciku” znajduje się również korczakowska skrzynka pytań, do której uczniowie mogą wrzucać listy, w których zgłoszą swoje problemy, zwrócą się z prośbą o pomoc lub zechcą powiadomić o krzywdzie i przemocy, z którą spotykają się ich koledzy.

„Kącik prawny” funkcjonuje również w formie elektronicznej. O swoich problemach uczniowie mogą pisać na adres: kacikprawnysp9@gmail.com.

Zachęcamy wszystkich uczniów i nauczycieli do wnikliwej lektury przepisów zawartych na gazetkach w „kąciku prawnym” (także w ramach godziny wychowawczej).

Opiekunki „kącika”:
                                                                                                              Elżbieta Rafałowska