Do strony głównejBiuletyn Informacji Publicznej

„Ferie spędzam na sportowo, bawię się bezpiecznie i zdrowo” - Szkolny tydzień zapobiegania zagrożeniom podczas wypoczynku zimowego w klasach 0 – VI

Ostatni tydzień nauki w I semestrze roku szkolnego 2014/2015 wyglądał zupełnie inaczej. W dniach 19-23 stycznia 2015 r. uczniowie klas 0-6 uczyli się, w jaki sposób bezpiecznie spędzić ferie zimowe. Podczas Szkolnego tygodnia zapobiegania zagrożeniom w czasie wypoczynku zimowego, który przebiegał pod hasłem „Ferie spędzam na sportowo, bawię się bezpiecznie i zdrowo” miały miejsce liczne konkursy, lekcje wychowawcze dotyczące zagrożeń w trakcie zabaw na śniegu, spotkanie z ratownikami WOPR, przedstawienie w języku angielskim oraz apel podsumowujący.

Celem tygodnia zapobiegania zagrożeniom podczas wypoczynku zimowego było:

kształtowanie umiejętności właściwego postępowania podczas zagrożenia zdrowia i życia;

eliminowanie zagrożeń związanych z wypoczynkiem zimowym;

poznanie zasady bezpiecznych zabaw na lodzie i śniegu;

kształcenie właściwych postaw społecznych;

kształcenie nawyku wkładania stroju stosownego do pogody, tak, aby nadmiernie nie wychłodzić swojego organizmu;

wskazanie instytucji, do których należy się zwrócić w razie zagrożenia życia lub zdrowia;

realizacja zadań projektu Szkoła Promująca Zdrowie.

Symbolem akcji został „Bezpieczny, wesoły bałwan”, z którym można było zrobić klasowe zdjęcia.

Zostały również przygotowane dwie gazetki szkolne, na których znalazły się porady dotyczące bezpieczeństwa w czasie ferii.

Szkolny tydzień zapobiegania zagrożeniom podczas wypoczynku zimowego miał m.in. na celu kształcenie nawyku wkładania stroju stosownego do pogody, dlatego każdy kolejny dzień od 19 stycznia był poświęcony promocji noszenia jednego z elementów zimowego odzienia:

19 stycznia - Dzień Szalika

20 stycznia - Dzień czapki.

21 stycznia - Dzień rękawiczek.

22 stycznia - Dzień ciepłego swetra.

23 stycznia - Dzień ciepłych skarpet.

W tych dniach uczniowie posiadający odpowiednie elementy stroju byli zwolnieni z odpowiedzi ustnych.

19 stycznia 2015 r. naszą szkołę odwiedzili ratownicy WOPR, którzy opowiedzieli o zagrożeniach związanych z zabawami na lodzie i o sposobach udzielania pomocy osobom, pod którymi załamał się lód.

22 stycznia 2015 r. nastąpiło podsumowanie akcji. Na apelu ogłoszono wyniki konkursów oraz rozdano nagrody i dyplomy.

Konkurs  z języka angielskiego "Winter Holiday Safety Tips" wygrały uczennice klasy 5 c i 6 a: Kornelia Kiełczewska i Magda Domitrz, II miejsce zajęła Aleksandra Mickiewicz (kl. 5 c), a III Urszula Bronakowska z kl. 6 b.

Konkurs na gazetkę klasową dotyczącą bezpieczeństwa podczas ferii dla klas 4-6 wygrały klasy 5a i 5c, drugie miejsce zajęły klasy 4b i 5b, a trzecie klasa 6a. W kategorii klas 0-3 pierwsze miejsce zajęła klasa 2a, drugie - 1c i 2b, zaś trzecie miejsce klasa 1b.

Najciekawsze plakaty pt. "Ferie spędzam na sportowo, bawię się bezpiecznie i zdrowo" w kategorii klas 4-6 przygotowali: Aleksandra Mickiewicz (kl. 5 c), Klaudia Marcińczyk z klasy 5 a  i Jan Prostko z kl. 6 b.

Konkurs na pracę plastyczną pod tym samym tytułem dla klas 0-3 wygrała Alicja Cimochowska, Michalina Murzynowska i Kalina Tondera. Drugie miejsce zajął Karol Godlewski, Gabriel Sulewski i Bartek Andrukanis. Trzecie miejsce otrzymali Adam Kolendo i Antonina Grądzka. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymały: Zuzia Kumkowska, Ania Chilicka i Natalka Tekień.

Po rozdaniu nagród miało miejsce ciekawe przedstawienie teatralne w języku angielskim pt.: "Cold Feet", które zaprezentowali uczniowie ze szkolnego teatru "Little Mouse" . Następnie  wszyscy obejrzeli prezentację multimedialną dotyczącą bezpieczeństwa w czasie ferii, po której odbył się konkurs dla uważnych. Uczniowie chętnie i poprawnie odpowiadali na pytania zadawane przez uczniów z klasy 5 a. Poprawne odpowiedzi nagradzano słodkim upominkiem. Zanim klasy rozeszły się do sal, dzieci otrzymały ulotki z poradami, jak bezpiecznie bawić się na świeżym powietrzu.

Na koniec całego tygodnia została przeprowadzona ankieta podsumowująca wszystkie działania. Odpowiedzi na nie udzielili uczniowie wybranych klas 0-6. Wyniki pokazały, że uczniowie lubią taką formę działań, przyswoili wiedzę z zakresu zapobiegania zagrożeniom podczas wypoczynku zimowego oraz cało i zdrowo wrócili z ferii zimowych.

Organizatorami Szkolnego tygodnia zapobiegania zagrożeniom podczas wypoczynku zimowego w klasach 0 - VI  były panie:

Elżbieta Rafałowska, Agnieszka Karanowska i Dorota Markowska