Ogłoszenia!

„Łamigłówki bez Klasówki”

17 maja 2017 roku w Szkole Podstawowej nr 9 im. Jana Pawła II w Ełku po raz kolejny odbył się Międzyszkolny Konkurs „Łamigłówki bez klasówki”, w którym wystartowali najlepsi matematycy i poloniści z klas czwartych ełckich podstawówek.

Głównym celem tego konkursu jest propagowanie nauki wśród uczniów, popularyzacja wiedzy oraz umiejętności matematycznych i polonistycznych, a także motywowanie uzdolnionych dzieci do nauki i nauczycieli do pracy z młodymi pasjonatami.

Po oficjalnym powitaniu i otwarciu turnieju dwuosobowe drużyny wraz z opiekunami udały się do wyznaczonych klas (oddzielnie matematycy, oddzielnie poloniści), by tam zmierzyć się z przygotowanymi przez organizatorki zadaniami.

Entuzjaści królowej nauk rozwiązywali zagadki matematyczne, zadania rysunkowe, zdobywali tytuł Mistrza rachunku. Wykazywali się znajomością własności liczb naturalnych w zadaniach o liczbach. Wreszcie potrzebna była im precyzyjna spostrzegawczość w konkurencji „Wytęż wzrok”.

Natomiast pasjonaci języka ojczystego zmagania konkursowe rozpoczęli od rozwiązania krzyżówki. Następne zadania dotyczyły znajomości środków stylistycznych. Młodzi poloniści musieli również dopisywać synonimy i wyrazy pokrewne do podanych słów. Sprawdzili się też w roli korektorów, poprawiając w tekście błędy językowe. Następnie wykazali się znajomością pojąć z zakresu nauki o języku i literatury, wyjaśniając hasła ukryte w rebusach. Udowodnili, że nieobce są im również słowniki. Na koniec z rozsypanki wyrazowej układali zdanie, a następnie rysowali jego wykres i wypisywali związki wyrazowe.

Międzyszkolny Konkurs „Łamigłówki bez Klasówki’ upłynął w przyjaznej atmosferze, chociaż w obu salach, jak co roku, panowała zacięta rywalizacja. Czwartoklasiści dzielnie stawili czoła wszystkim zadaniom i z wielkim zapałem rozwiązywali przygotowane przez organizatorki łamigłówki. Jak sami przyznają, większość poleceń nie sprawiła im trudności, chociaż niektóre wcale nie należały do najłatwiejszych. Konkurs podobał się jednak naszym małym matematykom i polonistom. Po wykonaniu wszystkich zadań uczniowie i ich opiekunowie zostali zaproszeni na skromny poczęstunek. Po nim nastąpiło ogłoszenie wyników oraz rozdanie nagród dla wszystkich uczestników konkursu.

XIII edycję konkursu matematycznego wygrali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. I Dywizji T. Kościuszki – Dawid Filipczuk i Marta Pach. Na drugim miejscu uplasowała się drużyna „Czwórki” – Ola Izbicka, Olaf Krzyżewski, a tuż za nimi „Trójka” – Piotr Tchórzewski, Bartosz Zwolak.

W VI konkursie polonistycznym zwyciężyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Prof. Władysława Szafera w składzie: Paulina Kuczyńska i Lena Buko, których przygotowała pani Grażyna Truszkowska. Na II miejscu uplasowali się reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 3 im. Henryka Sienkiewicza – Oliwia Tyc i Jakub Stępień. Ich opiekunem była pani Monika Cybulska-Ryciuk. III miejsce, po zaciętej dogrywce, przypadło Klaudii Czuper i Dominice Wocial uczniom pani Elżbiety Adeszko ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. I Dywizji T. Kościuszki.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i ich opiekunom, gdyż różnice punktowe były niewielkie.

Organizatorki konkursu: Grażyna Barcińska i Joanna Zgódka – nauczycielki matematyki oraz Barbara Dardzińska i Anna Lewoc – nauczycielki języka polskiego, dziękują nauczycielom i ich wychowankom za przybycie na „Łamigłówki”.

Mamy nadzieję, że „Łamigłówki bez klasówki” dostarczyły wszystkim naszym gościom wielu miłych wrażeń, promując wśród uczniów i nauczycieli ideę rozwijania zdolności i kreatywności dzieci. (Zdjęcia)