Ogłoszenia!

Lekcja historii z doradcą metodycznym panią Ilona Halec

25 kwietnia uczniowie klasy VI b, a dwa dni później klasy VI a uczestniczyli w bardzo ciekawych zajęciach „Poznajemy różne religie – lekcja tolerancji” prowadzonych przez doradcę metodycznego z Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Ełku – panią Ilonę Halec.

Na początku spotkania pani Halec zaproponowała szóstoklasistom, aby uzupełnili kartę pracy. Uczniowie wokół słowa „religia” zapisywali różne skojarzenia związane z tym pojęciem. Następnie chętni odczytali swoje propozycje. Najczęściej pojawiały się hasła: Bóg, wiara, zasady, święty. Byli uczniowie, którzy wymienili nazwy różnych religii, symboli chrześcijańskich, a nawet starożytnych bogów greckich. Padły też słowa: zamach, terrorysta i imigrant. One też były impulsem do rozpoczęcia dyskusji na temat islamu i wydarzeń, które miały miejsce niedawno w Europie. Prowadząca zajęcia, krótko skomentowała wypowiedzi uczniów i przeszła do zasadniczej części zajęć.

W ich trakcie uczniowie poznali krótką historię sześciu wielkich religii: judaizmu, katolicyzmu, prawosławia, protestantyzmu, buddyzmu, muzułmanizmu. Pani Halec swoje wypowiedzi ilustrowała ciekawymi ilustracjami i zdjęciami. Zachęcała uczniów do aktywnego udziału w lekcji, zadawania pytań, dzielenia się swoimi opiniami. Dzieci mogły też wykazać się swoją wiedzą zdobytą na lekcjach historii.

Później na ekranie zaczęły pojawiać się zdjęcia budynków świątyń różnych wyznań występujących współcześnie w Ełku. Uczniowie nie mieli większych problemów z rozpoznaniem i lokalizacją cerkwi, zboru baptystów, metodystów czy świadków Jehowy. Wiedzieli również, że w naszym mieście mieszkają w muzułmanie i luteranie.

Następnie pani Halec nawiązała do wypowiedzi uczniów, które padły na początku zajęć – stereotypów dotyczących islamu, dżihadu i zamachów. Ta część zajęć poświęcona była tolerancji religijnej i kulturowej.
Ostatnie zadanie uczniów polegało na pokolorowaniu wylosowanych ilustracji związanych z różnymi religiami.

Spotkanie z panią Iloną Halec było dla szóstoklasistów nie tylko niecodzienna lekcją historii, ale przede wszystkim cenną nauką tolerancji dla innych wyznań i kultur. Dwugodzinne zajęcia upłynęły bardzo szybko. Uczniowie, zachęceni fantastyczną postawą nauczycielki, uczestniczyli w nich z zapałem i aktywnie.

Anna Lewoc